Stefan Kuntz: “Oyuncular kendi tarihlerini yazmak istiyor”

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz...

0 13

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz, UEFA Uluslar Ligi maçlarıyla yeni bir maceraya başladıklarını ve önlerindeki 4 maçı kazanmak istediklerini söyledi. Kuntz, A Milli Takım’ın yarın Faroe Adaları ile oynayacağı maçı öncesinde TFF’nin Riva’daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

Faroe Adaları maçıyla yeni bir döneme gireceklerini belirten Alman teknik adam, “C Ligi’nde olmamızın hazırlığımıza özel etkisi olmadı. Yeni bir maceraya başlıyoruz. Burak’ın milli takımı bırakmasından sonra yeni bir organizasyon ortaya çıktı. Oyuncular kendi tarihlerini yazmak istiyor. Bunun da başarıya ulaşması için bu 4 maçın da kazanılması gerekiyor.” dedi.

Yeni bir başlangıç ve yeni bir hikaye yazdıklarını vurgulayan Kuntz, “Genç bir takım olduğumuzu söyleyebilirim. Belki Türk Milli Takım tarihinin en genç takımlarından biri. Her attığımız adım EURO 2024 finallerine kalabilmek için.” ifadelerini kullandı.

Kuntz, Türk futbolundaki temel sorunlarla ilgili gelen bir soruya ise, “Cengiz, Avrupa’daki deneyiminden bahsetti. Nasıl artılar kazandığını anlattı. Bu tarz mükemmel oyuncuları burada yetiştirmek yapılması gereken bir şey. Böylelikle kulüpler, uluslararası hüviyete bürünürler. Oyuncular buradaki seviyenin yükselmesiyle belki doğrudan Avrupa’yı hedeflemeyeceklerdir. Seviye yüksek olsa belki de burada kariyerlerine devam etmek isteyeceklerdir.” yanıtını verdi.

“Neyi geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz”

Alman çalıştırıcı, kadroda önemli bir sakatlık sorunu yaşamadıklarını yalnızca birkaç küçük sıkıntısı olan oyuncu olduğunu dile getirdi. Milli takımda geliştirmek istediği yönlere değinen Kuntz, şunları söyledi: “FIFA sıralamasında 4. ya da 8. sırasında ya da 100. sırasında yer alan takımla oynadığınızda hedeflediğiniz şey aynı. Kazanmak için sahaya çıkıyorsunuz. Ama biz ne yapabiliriz farklı olarak, topa daha fazla sahip olabilecek taktiksel formül üzerinde düşünebiliriz. Neyi geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz. Örneğin pas kalitemizi geliştirmek istiyoruz, topa ilk temas anını geliştirmek istiyoruz. Taktiksel anlamda da değişiklikler olacak. Ofansif varyasyonlar ve oyun kurma üzerine de farklı denemeler yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kuntz, kadroya ilk kez davet edilen oyuncuların performansı hakkında ise, “Antrenman performanslarını çok iyi buldum. A Milli ve Ümit Milli Takım arasındaki geçişi sağlayacak düzeni oturtma adına çok iyi oldu diyebilirim. Ümit Milli Takım’ın da idmanlarını takip etme şansım oldu, hocalarıyla görüştük. Koordinasyon gayet iyi durumda. Kadromuza çağırdığımız yeni isimlerden hiç kimse sahaya sürdüğümde bana baş ağrısı yaşatmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Alman teknik adam, “Ümit Milli Takım’dan A Milli Takıma yakın gördüğünüz isimler kimler?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Burak ile temasımız vardı Bielefeld’de. Onunla görüştük. Almanya’ya transferi sonrasında tüm spot ışıklarının üzerinde olduğunu ve daha sıkı takip edileceğini söyledim. 4-5 oyuncumuz var, Belçika’dan ve İsviçre’den buraya gelebilecek. Milli takım kadrosu açıklanırken, Deniz Undav ve Umut Bozok arasında seçim yapsak diye düşünürken Süper Lig’de daha fazla gol attığı için tercihimizi Umut’tan yana kullanmıştık. Daha sonra sakat olduğu bilgisi gelince kadrodan çıkartmak zorunda kaldık. Kimi alabiliriz diye düşününce hemen Ümit Milli Takım’a döndük. Watford ile de görüştük, her iki taraftan doğru bilgiler gelince Tiago’dan yana karar kıldık. Kalecimiz Doğan da Fransa’da çok iyi işler yaptı. Ümit Milli Takım’daki oyuncular, A Milli Takım’a geçebilme adına gayet iyi şekilde hazırlanıyor.”

Milli takıma ilk kez seçilen oyuncuları da değerlendiren Kuntz, Ümit Milli Takım Teknik Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas ile bu konuda görüşmeler yaptıklarına dikkati çekerek, “Tolunay Hoca, Cenk konusunda liderlik vasıfları olduğunu söylemişti. Burada ilk idmana çıktık, baktım Cenk oldukça sessiz. Tolunay Hoca’nın söylediği gibi değil. idman bitince yanına gittim, ‘hocanla konuştuğumda seninle ilgili farklı özellikler anlatmıştı, ben o Cenk’i görmedim’ dedim. O da bir sonraki antrenmanda gerçek kimliğini gösterdi. Bir oyuncuya onunla ilgili bilgileri bildiğinizi gösterince o zaman kendisi de rahatlıyor ve utangaçlığını üzerinden atıyor. Bu da iletişimin önemini ortaya koyuyor. Biraz da Fransızca biliyor, ben de biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Cengiz Ünder: “En iyi yerlere gelmek istiyoruz”

Basın toplantısına katılan Cengiz Ünder de medya mensuplarının sorularını yanıtladı. İyi bir hazırlık kampı geçirdiklerini belirten milli futbolcu, “Sezon sonu her zaman zor geçiyor. Bizim tek hedefimiz, 4 maçı da kazanmak. Herkesin de hedefinin bu olduğunu düşünüyorum. İyi hazırlanıyoruz. İç saha ve deplasman, hepsini kazanmak istiyoruz.” diye konuştu.

Cengiz Ünder, Burak Yılmaz’ın milli takıma vedasıyla ilgili gelen bir soruya, “Burak ağabey uzun yıllar milli takıma hizmet etmiş bir kişi, bizim için çok önemliydi, bizim kaptanımızdı. Onun gidişine hepimiz çok üzüldük ama artık yeni bir dönem başlıyor. Genç bir takımız, herkesin farklı sorumlulukları var. Bu sorumlulukları hep birlikte üstlenerek en iyi yerlere gelmek istiyoruz.” cevabını verdi.

Fransa ligi ekiplerinden Olimpik Marsilya’da geçirdiği sezonu da değerlendiren Cengiz, şunları kaydetti: “Benim için her şey bu sezon çok güzel geçti. Çok iyi futbol oynadım ve kendimi çok iyi durumda görüyorum. Sahaya çıktığımda elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve özellikle milli takımda da iyi oynadığımı düşünüyorum. Asla bu bana yetmiyor. Her zaman kendime daha üst hedefler koyuyorum. Şu an tek önceliğim milli takımda 4 maçı iyi geçirmek. Uzun vadede de çok iyi bir takım haline gelmek. Bunu yapacağımıza yürekten inanıyorum. Şu an hazır olmasak da ilerleyen dönemlerde çok iyi işler yapacağımızı düşünüyorum.”

Milli futbolcu, Avrupa’da oynamanın futboluna büyük katkı sağladığını aktararak, “Genç yaşımda Avrupa’ya çıktım, Başakşehir’den Roma’ya gitmek hayatımın en doğru kararlarından biriydi. Çok özel senelerim geçti. Her zaman Avrupa hayalim vardı, şu an Avrupa’da oynuyorum. Umarım uzun yıllar Avrupa’da oynarım. En büyük hayallerimden biri Avrupa’da futbolu bırakmak. İnşallah bunu gerçekleştirebilirim. Üç ülkede oynadım, her yerde farklı şeyler öğrendim. İtalya’da taktiksel, İngiltere’de fiziksel, Fransa’da daha güçlü bir oyun olarak… Her zaman kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Şu anda daha tecrübeli bir oyuncuyum, bunu gösterdiğimi düşünüyorum. Umarım bir sonraki sene daha iyi olur. Çünkü artık her şeyi öğrendim. Kendimi artık eskisinden daha güçlü hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Türkiye Futbol Federasyonu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.