OECD: “Tedarik zinciri kesintileri, toparlanmaya ciddi bir darbe vuruyor.”

Savaştan önce, dünya ekonomisi COVID-19'dan düzensiz de olsa güçlü bir toparlanma yolundaydı. Ukrayna'daki çatışma ve Çin'de sıfır COVİD politikası nedeniyle kapanmalarla şiddetlenen tedarik zinciri kesintileri, toparlanmaya ciddi bir darbe vuruyor.

0 16

Dünya ekonomisi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan OESD den: “Savaştan önce, dünya ekonomisi COVID-19’dan düzensiz de olsa güçlü bir toparlanma yolundaydı. Ukrayna’daki çatışma ve Çin’de sıfır COVİD politikası nedeniyle kapanmalarla şiddetlenen tedarik zinciri kesintileri, toparlanmaya ciddi bir darbe vuruyor.” açıklaması geldi.

“Küresel GSYİH büyümesinin şimdi bu yıl keskin bir şekilde yavaşlayarak %3 civarında olması ve 2023’te de benzer bir hızda kalması bekleniyor. Bu, geçen Aralık ayında öngörülen toparlanma hızının oldukça altında.” ifadelerine yer verilen açıklamada; “Savaştan önce, dünya ekonomisi COVID-19’dan düzensiz de olsa güçlü bir toparlanma yolundaydı. Ukrayna’daki çatışma ve Çin’de sıfır COVİD politikası nedeniyle kapanmalarla şiddetlenen tedarik zinciri kesintileri, toparlanmaya ciddi bir darbe vuruyor. Küresel GSYİH büyümesinin şimdi bu yıl keskin bir şekilde yavaşlayarak %3 civarında olması ve 2023’te de benzer bir hızda kalması bekleniyor. Bu, geçen Aralık ayında öngörülen toparlanma hızının oldukça altında. Büyüme, neredeyse tüm ekonomilerde beklenenden belirgin şekilde daha zayıf olacak. En çok etkilenen ülkelerin çoğu, enerji ithalatı ve mülteci akınları yoluyla savaşa yüksek oranda maruz kalan Avrupa’da bulunuyor. Dünya çapındaki ülkeler, enflasyonist baskıları artıran ve reel gelirleri ve harcamaları kısıtlayan ve toparlanmayı daha da yavaşlatan yüksek emtia fiyatlarından etkileniyor. Bu büyüme yavaşlaması, daha düşük gelirler ve daha az iş fırsatı ile ödenecek bir savaşın bedelidir.” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.