İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, buğday ve arpa alım fiyatlarıyla İlgili konuştu

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, buğday ve arpa alım fiyatları açıklamasında geçen yıllara göre geç kalındığını...

0 10

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, buğday ve arpa alım fiyatları açıklamasında geçen yıllara göre geç kalındığını, bu durumun üreticiyi mağdur ettiğini ileri sürerek, bu fiyatın üreticinin beklentisini karşılamadığını savundu. Usta, hükümeti bu fiyatları revize etmeye çağırdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, “Şu anda uyguladığımız sistemden dar gelirliler hariç üretici ve ihracatçılar kar ediyor.” dediğini aktaran Usta, “Bu sözleriyle uygulanan ekonomi politikalarının geniş halk kitlelerini yıktığını, yaktığını, ezdiğini fakat bir kesim insanı, zengini daha zengin yapan politikalar uyguladığını Hazine ve Maliye Bakanının bizzat ağzından işitmiş olduk. İtiraf ettiği için tebrik ediyorum fakat böyle bir kötü politikayı uyguladığı için hem Sayın Erdoğan’ı hem de hükümetini kınıyorum.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yüksek faizle cebi dolan içerideki bir avuç tuzu kuru kesim” açıklamasına ilişkin Usta, “Biz, faiz artırılsın demiyoruz; enflasyon düşürülsün diyoruz, enflasyona paralel bir faiz politikası uygulansın diyoruz. Şu anda siz politika faizini yüzde 14’te tutuyorsunuz. TÜİK enflasyonunun yaklaşık 59,5 puan altında negatif reel faiz veren bir ekonomide istikrar olmaz, bu enflasyonu düşürmek zorundasınız. Tuzu kuru kesimi destekleyen, hükümetin yanlış politikalarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.