Gölbaşı’nda 15 Temmuz Anma Programı Düzenlendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Ankara Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı’nda 15 Temmuz Şehitlerimizi anma programı düzenlendi.

0 18

Programda ayrıca Milletvekilleri, İçişleri Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy, İsmail Çataklı ve Tayyip Sabri Erdil, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı 15 Temmuz Gazisi Turgut Aslan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Başkanlar, Daire Başkanları ile şehit yakınları ve gazilerimiz katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Havacılık Daire Başkanlığı pistinde 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında şehit olan polislerimizin yakınları tarafından karşılandı.

Havacılık Daire Başkanlığı ve Özel Harekat Başkanlığında şehitler için hazırlanan platformlara kırmızı karanfil bırakan Soylu, şeref defterlerini imzalandı.

Anma Töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

Türkiye, 15 Temmuz sonrasında büyük bir yenilenme ve arınma dönemine girmiştir. Bu devlet hiçbir noktada acziyet çekmemiştir, vatandaşına sunduğu hiçbir hizmette bir eksiklik veya tıkanma yaşamamıştır. ‘Uçak uçurmaya pilot bulamayacaksınız.’ diye bizi korkutmaya ve yıldırmaya, moralimizi bozmaya çalışan fitnecilere, İHA’larla ATAK helikopterleriyle yetiştirdiğimiz ve hain olmayan, kendi vatanını bombalamayan, vatanına milletine bağlı evlatlarla cevap verdik. Biz 15 Temmuz’a demokrasiyle cevap verdik. Bizi darbelerle, darbe tehditleriyle geri götürmek isteyenlere karşı millet iradesine başvurduk”.

Yeni güvenlik politikalarının uygulandığına işaret eden İçişleri Bakanı Soylu, “Bütün terör örgütlerini tek bir çatı altında görüp, mücadelemizi de buna göre yeniden planladık. Sadece silahlı terörle değil, terörü besleyen tüm unsurlarla demokrasi ve hukuku Truva atı gibi kullanan bütün tezgahlara karşı topyekun mücadele ortaya koyduk. Eğer sadece silahlı mücadelede sıkışıp kalsaydık, terör örgütlerine eleman ve lojistik sağlayan terör iltisaklı bütün kurum, dernek ve belediyelere müdahale etmeseydik, Doğu ve Güneydoğu’da büyük kalkınma hamlesi başlatmasaydık, terör örgütünün bu milleti inancından ve geleneğinden ayırmaya yönelik kültür terörizmine müdahale etmeseydik, bugün o PKK’yı mağaralarına hapsettiğimiz bir neticeyi elde edemezdik” ifadelerini kullandı.

FETÖ ile mücadelede kararlılığa da dikkat çeken Soylu, “Bugüne kadar 334 bin 378 gözaltı yaptık. 101 bin tutuklama, 104 bin de adli kontrol kararı verildi. Halen cezaevlerinde 18 bin 892 tutuklu bulunmaktadır. 23 bin 927 kişi de firaridir. İstedikleri kadar firar etsinler, bu işin sonu bellidir ya vatansız ölecekler ya da Türk adaletinin karşısında hesap verecekler, bunun ortası yoktur ve olmayacaktır. Bir geleneğimiz var, bin yıllara dayanan bir devlet aklımız ve bir millet şuurumuz var. Bir gecede yıkılacak veya esir alınabilecek bir millet değiliz” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş da “Üzerlerine doğrultulan ağır silahlara karşı gövdesini çelikten bir zırh yapan ve şehir şehir, sokak sokak, meydan meydan mücadele eden milletimizin, daima emrinde olan emniyet teşkilatımız da bu şanlı destanda yerini almıştır. O gece ihanet haberini alır almaz hiçbir talimat beklemeksizin hainleri yok etmek için hazırlık yapan özel harekâtçılarımızın kudretinden korkanlar, bu gazi mekanı alçakça hedef almışlardır.“ diye konuştu.

Her polisin o gece milletimizle birlikte omuz omuza bir mücadele verdiğini belirten Aktaş, “Bir milletin istikbaline ve izzetine sahip çıkanları asla unutmadık, unutmayacağız… Onlardan aldığımız feyz ve cesaretle yolumuza aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Bundan sonra da hiçbir haine geçit vermeyecek, ihanet odaklarının tuzaklarını başlarına geçirmek için bir an bile tereddüt etmeyeceğiz.” dedi.

Mehmet Aktaş, “Bu gazi mekânda manevi varlıklarıyla aramızda olan kahraman şehitlerimiz, sizler; şehadetiniz, cesaretiniz ve dirayetinizle o gece istikbalimizi aydınlattınız. Ruhunuz şad olsun” dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma töreni programı, yatsı namazından sonra Mevlid-i Şerif ve selaların okunması ile sona erdi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.