Dünya’dan taziye mesajları gelmeye devam ediyor

Geçtiğimiz gün İstanbul'da yaşanan hain saldırı sonrası Dünya ülkelerinde taziye mesajları gelmeye devam ediyor.

0 47

İran

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İstanbul Beyoğlu’nda çok sayıda masum insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan patlamaya ilişkin başsağlığı dileğinde bulundu.

Kenani, mesajında, “Türkiye’nin ve Türk halkının güvenliğini hedef alan her türlü terör eylemini şiddetle kınıyoruz. Dost ve kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti ve halkının yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileyen Kenani, başta hayatını kaybedenlerin aileleri olmak üzere Türk hükümetine ve halkına taziyelerini sundu.

Arjantin

Arjantin Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, patlamada hayatını kaybedenler için başsağlığı dilendi, Türk halkı ile dayanışma mesajı verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Arjantin Cumhuriyeti, İstanbul’da meydana gelen patlama sebebiyle duyduğu derin üzüntüyü ifade eder, Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduğunu belirtir.

Hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin taziyelerimizi iletiyoruz ve yaralıların bir an önce iyileşmesini temenni ediyoruz.”

Kazakistan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, İstanbul’daki patlamada hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tokayev, mesajında, İstanbul’da meydana gelen terör eylemi sonucunda günahsız insanların hayatını kaybettiğine ilişkin haberi derin üzüntüyle karşıladığını belirtti.

Tokayev, mesajında “Böylesine zor bir zamanda kardeş Türk halkının acısını tüm samimiyetimizle paylaşıyor, size ve yakınlarını kaybeden ailelere Kazakistan halkı ve kendi adıma taziyelerimi iletiyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

AB Komisyonu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İstanbul’daki bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için Türkiye’ye başsağlığı diledi.

Von der Leyen, sosyal medyadaki mesajında, “İstanbul’da dün insanların canına mal olan zalim saldırı sonrasında Türkiye’ye ve Türk halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” ifadesini kullandı.

Von der Leyen, düşüncelerinin kurbanların aileleriyle olduğunu belirtti.

AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson da İstanbul’un Beyoğlu semtindeki patlamanın şoke edici bir eylem olduğunu kaydetti.

“Bu, Türkiye ve AB’nin terörle mücadelede daha fazla iş birliği yürütme kararlılığını güçlendirecektir.” ifadesine yer veren Johansson, patlamada yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dilediğini bildirdi.

Özbekistan

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, İstanbul’daki terör saldırısıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Mirziyoyev, taziye mesajında, saldırıda hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diledi.

Kırgızistan

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, İstanbul’daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Caparov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye telgrafında, İstanbul’da meydana gelen patlamada çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği haberini derin üzüntüyle aldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Caparov, “İstanbul İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Uluslararası toplumun terörle mücadele çabalarını tam olarak destekliyoruz. Kişisel olarak ve Kırgız halkı adına, kurbanların ailelerine en derinden taziyelerimi iletiyorum. Acınızı paylaşıyoruz. Yaralılara da acil şifa diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Latin Amerika ülkeleri

– Venezuela

Venezuela Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, patlamada hayatını kaybedenler için başsağlığı dilendi ve Türk halkı ile dayanışma mesajı paylaşıldı.

Terör eyleminin her türlüsünün kınandığı ifade edilen açıklamada, “Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti, Türk makamlarının gerçekleri açığa kavuşturacağına ve sorumluları tespit edeceğine güvenmektedir. Venezuela hükümeti, Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetine kardeşlik ve dayanışma duygularını gönderiyor.” ifadesi kullanıldı.

– Kolombiya

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında hayatını kaybedenler için en içten taziye dilekleri paylaşıldı.

Açıklamada, “İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamayla ilgili derin üzüntümüzü ifade ediyoruz. Bu en kederli zamanda İstanbul halkının yanındayız ve bu olaydan etkilenen vatandaşlarla dayanışmamızı ifade ediyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadesine yer verildi.

– Meksika

Meksika Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabındaki paylaşımda İstanbul’da bombalı saldırının yol açtığı hasar ve can kaybından üzüntü duyulduğu bildirildi.

Türk halkına, hükümetine ve kurbanların ailelerine başsağlığı dilenen açıklamada her türlü şiddet eylemi kınandı.

– Ekvador

Ekvador Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, saldırı kınanarak “Ekvador hükümeti ve halkı, İstanbul’daki korkunç saldırı karşısında Türkiye ile dayanışma içindedir ve bu terör eylemini reddediyor.” ifadesine yer verdi.

– Peru

Peru Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da İstanbul’da meydana gelen saldırı nedeniyle Türk halkına ve hükümetine en içten taziye dilekleri sunuldu.

Kurbanların aileleriyle dayanışma içinde olunduğu kaydedilen açıklamada, “Barış içinde bir arada yaşamayı destekleyen değerleri ve ilkeleri ihlal eden tüm şiddet eylemlerini reddediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

– Panama

Panama Dışişleri Bakanlığı Twitter hesabındaki açıklamasında, “Panama, İstanbul’un ünlü İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden insanlardan dolayı üzüntü duyuyor. Türkiye halkına ve hükümetine başsağlığı ve dayanışmamızı iletiyoruz.” değerlendirmesi yer aldı.

– Kosta Rika

Kosta Rika Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada yaşamını yitirenler için Türk halkına ve hükümetine başsağlığı dileği paylaşıldı.

Her türlü terör eyleminin kınandığı vurgulanan açıklamada, Türk halkıya dayanışma içinde olunduğu bildirildi.

– Brezilya

Brezilya Dışişleri Bakanlığı her türlü terör saldırısı ve eylemini şiddetle kınadı.

Bakanlık, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifa temennisinde bulundu.

– Şili

Şili hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada ölen ve yaralananlar için “derin üzüntü” duyulduğu belirtildi.

Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunan Şili hükümeti, “Türkiye hükümeti ve halkına en içten taziyelerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz.” ifadesine yer verdi.

– Paraguay

Paraguay Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada İstanbul’daki terör saldırısı nedeniyle Türk hükümeti ve halkına başsağlığı dileğinde bulunuldu ve “Dayanışmamızı ifade ediyor ve can kaybından dolayı üzüntümüzü belirtiyoruz. Umuyoruz ki bu olay bir an önce aydınlığa kavuşur.” değerlendirmesine yer verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.