“Biz, 3600’ün Temmuz’dan itibaren geçerli olmasını istiyor ve talep ediyoruz.”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 3600 ek gösterge düzenlemesinin...

0 10

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 3600 ek gösterge düzenlemesinin, ocak ayından itibaren geçerli olmasını anlayamadığını belirterek, “Niye Ocak? Meclis de bir kere Meclis olduğunu göstersin. Gelin bunu temmuzda yapalım. ‘Ek bütçe gerekebilir.’ Söz veriyoruz, ek bütçeyi bir saat içinde, bir gün içinde çıkaracağımızı beyan ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Altay, “Biz, 3600’ün temmuzdan itibaren geçerli olmasını istiyor ve talep ediyoruz.” dedi.

“EYT’lilerin mağduriyetini paşa paşa gidereceksiniz.” diyen Altay, “Türkiye’nin bir EYT sorunu kalmayacak. Diyoruz ki; hep beraber yapalım, fatura size çıksın. Millet nezdinde itibar kaybettikçe bir şeyler verir gibi yapıyorsunuz, bari bunu da doğru dürüst yapın.” değerlendirmesinde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, “Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kar ediyorlar. Çarklar dönüyor.” şeklinde açıklamada bulunduğunu anlatan Altay, “Doğru söylüyor da; bu insanların gözünün içine baka baka, ‘Bizim bir tek derdimiz var; zenginler, fakir fukara bizim derdimiz değildir’ demektir. Bunu Nureddin Bey’in çıkıp millete bir izah etmesi lazım.” dedi.

Bir ülkenin Cumhurbaşkanının kadınlara yönelik sözlerinin, kabul edilemez olduğunu söyleyen Altay, “Kendisi 159 bin 487 kişi hakkında hakaretten dava açmış, 38 bin kovuşturma açılmış. Erdoğan’ın hakaret davası açtığı 84 kişinin yaşları 12 ile 14 arasında. Çocuklarla cebelleşen bir cumhurbaşkanıyla karşı karşıyayken, Erdoğan bu sözü niye söyler? Düşüne düşüne buldum iki sebebi var. Gücü kaybeden insan, kontrolü de kaybeder. İtibarı kaybeden insan da nezaketini kaybeder.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜİK yöneticilerine seslenen Altay, “Milletin sofrasından elinizi çekin, sizin açıkladığınız rakamlardan sebep temmuzda millet gerçek enflasyon oranına bağlantılı bir maaş zam farkı alamayacak, bu vebaldir, bu milletin sofrasından ekmek çalmaktır. TBMM’den ilan ediyorum; TÜİK, milletin sofrasındaki ekmeğe göz dikmiştir, milletin sofrasındaki ekmeği alenen çalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.